Srážkový stín

Už mnoho let meteorologové pozorují zvláštní jev, nazývaný "srážkový stín." Co to vlastně je? Z jakého důvodu se tento jev vyskytuje?

Olomouc je pro srážkový stín perfektním příkladem. Jev pozoruji už dlouho, ale nikdy jsem se ním nezabýval. Jedná se o situaci, kdy postupující vlna srážek, mnohdy těsně před Olomoucí, se rozpadá a na druhé straně se srážky obnovují. Jedná se snad o nějaké zakletí z dávné minulosti? Nebo to je jen nějaká meteorologická příčina?

Příklad

Rozsáhlý srážkový stín na Moravě při přechodu okluzní fronty 04.02.2013 od západu. V ten den pak odpoledne přecházel další frontální systém od severozápadu a srážkový stín se již nevytvořil.

Marné vyšetřování

Nějaký čas jsem pomocí pár přístrojů zkoumal, proč se srážky před příchodem do Olomouce rozpadají. Použil jsem k tomu tři stanoviště. Jedno v samotné Olomouci a další postupovaly směrem k západu, Konice a Velké Opatovice. Z průzkumu ale nic zvláštního nevyplívá. Tlak se ve všech třech stanovištích lišil pouze o pár desetin, což je normální. Vlhkost vzduchu se taktéž nelišila. Měření jsem prováděl v den, kdy od západu postupovala studená fronta. Ve Velkých Opatovicích zaznamenal srážkoměr za celý přechod 11.7 mm, v Konici 9.4 mm a v Olomouci 2.2 mm. Za Olomoucí jsem stanoviště neměl, ale podle radaru bylo celkem zřetelně vidět, že se srážky za Olomoucí opět obnovovaly. V čem je tedy problém? Dokonce i v hladinách 850 hpa, byla teplota nad všemi třemi stanovišti stejná. Výsledky ani v krajních případech nenasvědčovaly nic, co by mělo vést k rozpadu srážek.

Je známo, že srážkový stín vzniká za určitých okolností. Nejčastěji, když srážky přecházejí pohoří, nížinu a vzápětí zase pohoří. Takový případ je na Olomoucku. Nížina mezi pohořími je od Severní Moravy, téměř po Moravu jižní. Správně by se tak měl srážkový stín vyskytovat alespoň v pásu nad střední Moravou. Často je ale o srážky ochuzena jen Olomouc a pár míst kolem ní. Vysvětlení tedy nebude až tak úplně správné. Příčinu srážkového stínu nebude jednoduché objasnit, jelikož nic nenasvědčuje tomu, aby se srážky rozpadaly.

Srážkové stíny se vyskytují v hojném počtu

Olomouc není samozřejmě jediná, která přichází o srážky. Patří mezi ně mnoho dalších míst zasahujících víceméně až na jižní Moravu. Několik míst na severozápadu Čech. Tyto oblasti jsou "postiženy" pouze tehdy, kdy srážky postupují přesně od západu. Při různých směrech postupů srážek pak přibývá řada dalších oblastí po celém Česku. Ztráty srážek zde ovšem nikdy nebudou tak výrazné, jako ve výše jmenovaných oblastech. Postup srážek totiž bývá nejčastější právě od západu. Pokud se trasa srážek změní, srážkový stín hned zanikne a může se objevovat opět někde jinde.

Srážkový stín se vyskytuje nejen při přechodech front!

Známá je i skutečnost, že se něco podobného jako je srážkový stín vyskytuje i při přeháňkách či bouřkách. V Olomouci se tak děje opět jen při postupu přeháněk či bouřek od západu. Situace se dá popsat tak, že na západě vidíme bouřku, která postupuje směrem k nám. Postupně se bouřka odkloní více k severu nebo naopak k jihu, případně i na obě dvě strany zároveň. Mezi bouřkami je pak částečně i modrá obloha nebo jen snížená srážková činnost a slabší vítr. Při jiném postupu, třeba od jihozápadu se už bouřka nad Olomouc dostane.

 

                                                                                                                                                COWS-INSTITUTIONKomentáře k článku

Arccos říká
09.05.2013

Stejný srážkový stín máme na Zlínsku. Rád pozoruji bouřky (v bezpečí domova :) a bohužel, právě u nás se bouřky vyskytují jenom sporadicky a jsou většinou slabé. Z pozorování meteorologických radarů je pak často zřejmé, jak se frontální i lokální bouřková činnost nad Zlínem a okolím odklání, případně rozpadá.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Chcete vědět jestli jsme zrovna k dispozici na tomto webu? Zde vidíte: OFFLINE

 

Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
BLOB NEBUDE AŽ DO ODVOLÁNÍ Z DŮVODŮ ČASOVÉHO OMEZENÍ AKTUALIZOVÁN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

AKTUÁLNÍ POZICE: OLOMOUC (227 M)

E-MAIL: stormchasing.cws.info@email.cz *** POSLEDNÍ AKTUALIZACE PROBĚHLA: 22.03.2019 VE 00:37 SEČ *** TEPLOTA: 3,0°C

TIP: Navštivte stránku NEJBLIŽŠÍ WEBKAMERA

NÁVŠTĚVNOST BLOGU ZA 24 HODIN: - ZOBRAZENÍ

NÁVŠTĚVY ONLINE "?"

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí