Do Česka dorazí jarní počasí

Proměnlivé počasí střídající slunečno a dešťové přeháňky s teplotami kolem 10°C. Takové počasí by u nás mělo být k mání již o víkendu

Zatímco před dvěma lety k nám touto dobou proudil silně prochlazený kontinentální vzduch z východu, severovýchodu a nejvyšší denní teploty se pohybovaly pouze kolem -10°C, letos je to přesně naopak. Proudí k nám teplý jihozápadní, jižní a jihovýchodní vítr, při němž teploty vyšplhávají nad 0°CV některých případech může toto proudění přinést i teploty srovnatelné s jarním počasím, tedy teploty pohybující se nad 10°C. Nic neobvyklého to ovšem není, jedná se jen o přechodný výkyv v teplotách, který však může mít i dlouhodobější ráz. Jako klasický Únorový teplotní průměr se dají považovat teploty okolo -2 až 2°C. Mezi velký teplotní výkyv patří i mrazivé počasí v Únoru 2012. Denní teploty se od začátku až do poloviny Února pohybovaly hluboko pod bodem mrazu, většinou kolem -10°C, na východě dokonce 03. a 04. Února na mnohých místech nevyšplhaly nad -15°C. Noční teploty klesaly k extrémním hodnotám, často pod -20°C a ojediněle i pod -30°C, v horských údolích při jasné obloze a na sněhové pokrývce se teploty razantně blížily k -40°C.

Letos výkyv opačný

Protože k nám letos proudí vzduch z jižních partií Evropy, teploty budou šplhat naopak vysoko nad 0°C. O víkendu se mají šplhat teploty již nad 10°C, kdy nejtepleji by mělo být na jihozápadě. Ve Francii by se v té době měli teploty pohybovat dokonce mezi 14 a 18°C. Na toto období velmi vysoké teploty dorazí i na východ Chorvatska, kde by se teploty mohly přehoupnout i lehce přes letních 20°C. Podobný ráz bude zažívat i Srbsko, Bulharsko nebo Rumunsko.

                                   (Tipické jarní počasí)

Modely ještě počítají s ochlazením

I když to chvíli bude vypadat že Zima definitivně skončila se může rázem situace obrátit. Modely totiž ještě počítají s příchodem chladného vzduchu ze severu v poslední Únorové dekádě. Nejvyšší denní teploty by ale spadly maximálně na průměrné hodnoty, tudiž na hodnoty kolem 0°C. Jelikož je to ale ještě daleko ve výhledu, může být poslední Únorová dekáda jak průměrná, tak i nadprůměrná či podprůměrná. Vše bude záležet na vývoji tlakových útvarů a změně v proudění.

STORMCHASING/CWS/ By: Fero -*McM*- (Vydáno 10.02.2014 - 15:30 SEČ)Komentáře k článku

*SUPERCELA* říká
13.02.2014

I když se mi tomu taky nechce moc věřit, je možné že se k nám nakonec ještě zima dostane. GFS to trošku oddálilo, ale přitvrdilo. Tak uvidíme co přinese poslední Únorová dekáda. Jinak, kdo říkal, že se tady musí psát spisovně? U nás se běžně říká \\\\\\\"před dvoumy\\\\\\\".

tom-791 říká
12.02.2014

Upřímně studenému proudění příliš šancí nedávám. Opravte, prosím, to strašné \\\\\\\"před dvoumy lety\\\\\\\". Díky.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Chcete vědět jestli jsme zrovna k dispozici na tomto webu? Zde vidíte: OFFLINE

 

Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
BLOB NEBUDE AŽ DO ODVOLÁNÍ Z DŮVODŮ ČASOVÉHO OMEZENÍ AKTUALIZOVÁN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

AKTUÁLNÍ POZICE: OLOMOUC (227 M)

E-MAIL: stormchasing.cws.info@email.cz *** POSLEDNÍ AKTUALIZACE PROBĚHLA: 22.03.2019 VE 00:37 SEČ *** TEPLOTA: 3,0°C

TIP: Navštivte stránku NEJBLIŽŠÍ WEBKAMERA

NÁVŠTĚVNOST BLOGU ZA 24 HODIN: - ZOBRAZENÍ

NÁVŠTĚVY ONLINE "?"

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí