Slovensko a východ Česka zasáhne silné sněžení

Počasí ve střední Evropě začala ovlivňovat hluboká tlaková níže se středem nad Norským mořem. S ní spojená okluzní fronta ovlivní počasí na západě našeho území. Zítra bude zejména Slovensko a východ Česka ovlivňovat další tlaková níže se středem, který přejde střední Slovensko a s ní spojený frontální systém přinese trvalé a vydatné sněžení.

Na Slovensku může od zítřejšího dne do neděle, ve spojitosti s frontálním systémem, napadnout od 5 do 50 cm nového sněhu. Nejvíce sněhu se očekává v severní a severozápadní části Slovenska. Na jihu a východě se mohou v polohách pod 500 m vyskytovat i srážky smíšené nebo dešťové.

Část frontálního systému nebo-li jeho okluzní fronta zasáhne i do počasí na východě našeho území. Zde během zítřejšího odpoledne a večera může napadnout i okolo 15 cm nového sněhu. Nejvíce by mělo sněžení zasáhnout Beskydy, kde by mohlo napadnout až okolo 30 cm. Na jihu Moravy se však můžou v polohách pod 400 m objevit i srážky smíšené.

(Slovenský a Český Hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a sněhovými jazyky, po kliknutí na obrázek se zobrazí zdroj a více podrobností.)

Zejména na Slovensku, ale i v jihovýchodních partiích Česka, může vysoká vrstva těžkého mokrého sněhu působit vážnější komplikace nejen v dopravě. S těžkou vrstvou nového sněhu může docházet k lesním polomům, lámání větví či propadů nestabilních či starších střech obytných domů nebo hal. Za přízně větší sněhové pokrývky se doporučuje nepohybovat se pod větvemi stromů a častěji odklízet zejména ze střech nově napadaný sníh. Nebezpečí hrozí i při pohybování se kolem domů se střechami, které mají sklon vyšší jak 25%, po nočním přimrzání sněhu a denním roztáváním je největší riziko sesuvu sněhu ze střech, kdy tíha sněhu může člověku způsobit vážnou újmu na zdravý nebo i smrt. Proto dbejte na výstrahy meteorologů a situaci se pokuste nepodceňovat.

(Aktuální sněhová pokrývka na území Česka, nejméně sněhu je v nižších polohách v Čechách a na jižní Moravě, v Pobaltí není dokonce sníh žádný. Naopak nejvíce sněhu leží na zbytku Moravy a ve Slezsku, v Olomouci leží kupříkladu aktuálně 14 cm, podobné množství pak leží i v Ostravě. V Brně leželo ráno téměř 5 cm, avšak dnes za přízně vyšších denních teplot sníh již téměř roztál.)

V DALŠÍCH DNECH BUDEME STÁLE POD VLIVEM NIŽŠÍHO TLAKU

- což může značit zvětšenou oblačnost s častějším výskytem srážek. Denní teploty by se měli v následujících dnech pozvolna snižovat a tak by měla být většina přecházejících srážek ve formě sněžení. To má kladné vztahy zejména s horskými polohami, kde po loňské nevydařené zimě opět zprovoznily sjezdovky. Ve městech pak radost sníh přináší spíše dětem.

Závěrem se ještě zmíním o výjimečně nízkém tlaku, který bude v Česku panovat. V noci a zítra klesne na většině území na hodnoty kolem 975 hPa (Předpovědní model GFS) a jen pro zajímavost, nejnižší tlak, který byl v Česku naměřen a je držitelem Českého rekordu v nejnižším tlaku je hodnota 967,3 hPa, která byla naměřena v Mariánských Lázních 26. Února 1989.

STORMCHASING/CWS/ By: Fero -*McM*- (Vydáno 29.01.2015 ve 18:00 SEČ)Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Chcete vědět jestli jsme zrovna k dispozici na tomto webu? Zde vidíte: OFFLINE

 

Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
BLOB NEBUDE AŽ DO ODVOLÁNÍ Z DŮVODŮ ČASOVÉHO OMEZENÍ AKTUALIZOVÁN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

AKTUÁLNÍ POZICE: OLOMOUC (227 M)

E-MAIL: stormchasing.cws.info@email.cz *** POSLEDNÍ AKTUALIZACE PROBĚHLA: 22.03.2019 VE 00:37 SEČ *** TEPLOTA: 3,0°C

TIP: Navštivte stránku NEJBLIŽŠÍ WEBKAMERA

NÁVŠTĚVNOST BLOGU ZA 24 HODIN: - ZOBRAZENÍ

NÁVŠTĚVY ONLINE "?"

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí