Sledujte Venuši, Jupiter a Perseidy

Na ranní obloze můžeme nyní sledovat v souhvězdí Býka dva velké světelné objekty. Nejedná se o jasně zářící hvězdy, ale o planety Jupiter a Venuši. Venuše dokonce dosahuje jasnosti -4.2 mag.

Pokud jste brzy ráno zahlédly na východním obzoru velkou a jasnou "hvězdu", není to hvězda, ale Venuše. Nad ní se pak nachází o něco méně zářící Jupiter. Jupiter už je sledovatelný po druhé hodině ranní a Venuše vychází zhruba hodinu po něm. Venuše dosahuje maximální fáze jasnosti, která při čistém vzduchu dosahuje až -4.2 mag. Srovnatelná je tedy s jasností měsíce a pokud se pozorně zadíváte i na denní modrou oblohu, je možnost že Venuši zahlédnete. Nachází se přesně západně od slunce a nejlépe je vidět v odpoledních hodinách, kdy je obloha nejmodřejší. Jupiter má jasnost do -2.8 mag a viditelný je pouze do východu slunce.

Takto by ste viděli Jupiter s optickým zoomem 950×

Sledujte planety dalekohledem

Úchvatné pohledy na tyto planety vám přinese zaručeně dalekohled, který bude mít optický zoom více než 100×. Při zamíření na Jupiter pak můžeme vidět jeho čtyři největší měsíce nebo dva pruhy stále cirkulující oblačnosti na severní a jižní polokouly. Venuši pak dalekohledem vidíte jako srpek. Při větším přiblížení např.500× už vidíte Jupiter skoro jako na fotografii a zahlédnout také můžete jeho více měsíců. U venuše bude sledovatelný stále jen dobře viditelný srpek planety a měsíce neuvidíme žádné, jelikož žádný měsíc nemá.

V současné době sledujte Perseidy!

Právě v těchto dnech bude vrcholit meteorický roj Perseidy. Na noční obloze můžete zahlédnout i desítky meteorů zhořících v atmosféře. Viditelné hoření je většinou vidět jen krátkou dobu, cca 1 sekundu. Výjimečně se ale vyskytne i 5 sekundový přelet hořícího meteoru v atmosféře. Při rychlém zareágování pak stihnete tento jev i vyfotit.

Největší fáze roje nastane mezi 11.- 13. Srpnem a úplné maximum bude probíhat přes den. Nejlepší (doporučená) doba ke sledování je 12. Srpna ráno mezi 01 až 04 hodinou. Spatřit pak můžete až 40 meteorů za hodinu. Nejčastěji meteory vylétávají ze souhvězdí perseius. Souhvězdí hledejte v místech, kde se nachází více známější kassiopea.

COWS-INSTITUTION



Komentáře k článku



Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Chcete vědět jestli jsme zrovna k dispozici na tomto webu? Zde vidíte: OFFLINE

 

Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
BLOB NEBUDE AŽ DO ODVOLÁNÍ Z DŮVODŮ ČASOVÉHO OMEZENÍ AKTUALIZOVÁN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

AKTUÁLNÍ POZICE: OLOMOUC (227 M)

E-MAIL: stormchasing.cws.info@email.cz *** POSLEDNÍ AKTUALIZACE PROBĚHLA: 22.03.2019 VE 00:37 SEČ *** TEPLOTA: 3,0°C

TIP: Navštivte stránku NEJBLIŽŠÍ WEBKAMERA

NÁVŠTĚVNOST BLOGU ZA 24 HODIN: - ZOBRAZENÍ

NÁVŠTĚVY ONLINE "?"

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí