Sever Itálie zasáhly velmi silné bouřky

Na severu Itálie se ve dnech 08-11.10.2014 vyskytly velmi silné bouřky, které v oblasti Janova způsobily prudké záplavy. V oblastech Janova totiž na některých místech napršelo za 48 hodin až kolem 400 mm srážek.

Zatím co u nás panuje typické podzimní počasí doprovázené mlhami a nízkou inverzní oblačností, v Janově na severu Itálie bojovaly v posledních 3 dnech s prudkými záplavami, které způsobily velmi silné bouřky. Nad oblast proudil teplý a vlhký vzduch se středozemního moře a u pobřeží se tak vytvořila čára konvergence. V místě poblíž města Genova, kde také za pouhých 12 hodin napršelo téměř 200 mm srážek se neustále generovala jedna bouřka (Train Effect), která se stálým postupem na sever zalévala další oblasti Janova. Nejprve stoupaly menší říčky, které se rychle proměňovaly v rozbouřené řeky, v něž se později proměnily i ulice některých měst. Hladiny stoupaly i na větších tocích a v mnoha městech, mezi něž patří i Genova, byl v noci z 09. na 10.10. vyhlášen stav nouze. Na severu spadlo na některých místech i kolem 400 mm srážek za 48 hodin. Celá situace jde dobře vidět na záběrech s družicových snímků, animace ZDE.

 

Velmi vážná situace se záplavami tak nastala ve městě Genova a mnohých místních vesnicích jako jsou např. Montoggio, Torriglia, Casella, Busalla nebo Pedemonte. Ulicemi proudily doslova rozbouřené řeky, ve kterých plavalo všechno možné, od lehkých předmětů až po těžké automobily, které byly v některých případech odplaveny o několik kilometrů dál, než původně stály. Do oblasti musela být povolána vojenská pomoc, která pomocí helikoptér a lodí zachraňovala uvězněné lidi v domech, kterým hrozilo narušení statiky a jejich zřícení. Již včera se řeky vrátily na svá místa a na zemi zůstala pouze spoušť, katastrofa. Až 2 metrové nánosy bahna, zničená a převrácená auta, přetrhané a vyzkratované elektrické vedení či vyvrácené stromy hovoří za vše. Už teď je jasné že vzniklé škody dle předběžných informací půjdou opět do 9 ciferných čísel, podobně jako před třemi lety.

 

        (Montoggio a Genova 09.10.2014), zdroj snímků a více foto/video dokumentací ZDE

Bouřky, které zpustošily většinu Janovské provincie se nakonec rozpadly, ale spolu s přicházející studenou frontou se tvořily další, které se však postižené oblasti tentokrát vyhnuli a ani na jiných místech nezpůsobovali kromě vydatnějších srážek, žádné výrazné škody jako právě v oblasti Janova, kde si předešlé bouřky vyžádali i lidské oběti. 

STORMCHASING/CWS/ By: Fero -*McM*- (Vydáno 12.10.2014 ve 13:40 SELČ)Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Chcete vědět jestli jsme zrovna k dispozici na tomto webu? Zde vidíte: OFFLINE

 

Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
BLOB NEBUDE AŽ DO ODVOLÁNÍ Z DŮVODŮ ČASOVÉHO OMEZENÍ AKTUALIZOVÁN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

AKTUÁLNÍ POZICE: OLOMOUC (227 M)

E-MAIL: stormchasing.cws.info@email.cz *** POSLEDNÍ AKTUALIZACE PROBĚHLA: 22.03.2019 VE 00:37 SEČ *** TEPLOTA: 3,0°C

TIP: Navštivte stránku NEJBLIŽŠÍ WEBKAMERA

NÁVŠTĚVNOST BLOGU ZA 24 HODIN: - ZOBRAZENÍ

NÁVŠTĚVY ONLINE "?"

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí