Perseidy 2014

Každý rok, se  tradičně koná v termínu kolem 12. Srpna maximální stadium meteorického roje Perseidy. Jaké tedy bude počasí pro jejich pozorování? A kdy nastane maximum?

Maximum meteorického roje nastane v noci z 12 na 13. Srpna. V maximu bývá obvykle vidět kolem 60 meteorů za hodinu. Tento velmi známí meteorický roj způsobila kometa Swift - Tutlle, která za sebou zanechala prachové částice o různých velikostech. Do roje se naše Země dostává již 17. Července a opouští jej 24. Srpna. 

(Mapku jsem kreslil od ruky, tak upozorňuji že seskupení hvězd nemusí být zcela přesné, malé hvězdy v pozadí jsou zcela fiktivní. Meteory by měli vylétávat zdánlivě ze souhvězdí Perseid (Radiant), z tohoto místa se pak rozlétávají po celé obloze.)

JAKÉ TEDY BUDOU PODMÍNKY PRO JEJICH POZOROVÁNÍ?

Tak vzhledem k nepříznivé situaci jak z astronomického tak i z meteorologického hlediska, podmínky pro jejich sledování ideální v žádném případě nebudou. Na obloze bude po celou noc svítit ubývající (super)úplněk, což je úplněk, kdy je měsíc na své dráze nejblíže k Zemi. U Perseid ale i tato situace nemusí být zas tak velkou překážkou, neboť Perseidy jsou známé především mnohdy velmi jasnými Bolidy, které mohou až 3× převýšit jasnost měsíce. Horší situace nastane z hlediska meteorologického. Oblačnosti bude v termínu maxima mnoho. Převládat by mělo polojasno, ovšem není vyloučena zcela zatažená obloha a to zejména na jihu a jihovýchodě. Naopak nejméně oblačnosti by mělo být na severozápadě Čech, kde by mohlo být relativně i jasno případně skorojasno. V Čechách se bude nejvíce projevovat zřejmě vysoká oblačnost, která v kombinaci se svitem měsíce, tvoří tzv. "bílou noc". Takže se četnost meteorů omezí jen na ty nejjasnější. Na ostatním území už se může objevovat i neprůsvitná střední oblačnost, ze které mohou místy vypadávat i přeháňky. Zde nemusejí být Perseidy vůbec viditelné.

STORMCHASING/CWS/ By: Fero -*McM*- (Vydáno 11.08.2014 ve 20:30 SELČ)Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Menu

Chcete vědět jestli jsme zrovna k dispozici na tomto webu? Zde vidíte: OFFLINE

 

Java Script ze stránky - www.jaknaweb.com
BLOB NEBUDE AŽ DO ODVOLÁNÍ Z DŮVODŮ ČASOVÉHO OMEZENÍ AKTUALIZOVÁN, DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

AKTUÁLNÍ POZICE: OLOMOUC (227 M)

E-MAIL: stormchasing.cws.info@email.cz *** POSLEDNÍ AKTUALIZACE PROBĚHLA: 22.03.2019 VE 00:37 SEČ *** TEPLOTA: 3,0°C

TIP: Navštivte stránku NEJBLIŽŠÍ WEBKAMERA

NÁVŠTĚVNOST BLOGU ZA 24 HODIN: - ZOBRAZENÍ

NÁVŠTĚVY ONLINE "?"

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí